Zgodovina

Košarka na igriščih športnega parka Ljudski vrt ima dolgo, bogato in burno zgodovino. Vse se je začelo leta 1948, ko so gimnazijci, bodoči člani Poleta, začeli z organiziranim delom. Takrat so imeli že prve prvenstvene tekme v republiški ligi. Tedanji Polet se je hitro zavihtel v republiški vrh in postal pomemben dejavnik v slovenski košarki, prav tako prisoten na zvezni ravni. V 50-ih letih se je klub preimenoval v Branik in s tem imenom dosegel največje uspehe. V sezoni 1969/1970 je Branik s skupnimi mariborskimi močmi igral v I. zvezni ligi. Bili so tudi padci, članska ekipa je večinoma nastopala v I. republiški ligi, a vselej je bilo ospredju delo z mladimi. Branik je predstavljal enega centrov kvalitetne vzgoje košarkarjev. Po osamosvojitvi je klub nosil imeni Satex Branik in Pošta Branik. Do leta 2000 pa neprekinjeno igral v I. slovenski ligi ter večkrat krojil vrh lestvice. V letih 1995 in 1996 je igral v mednarodnem pokalnem tekmovanju Radivoj Korać. Leta 2004 je sledila vrnitev med prvoligaše, toda sodelovanje med najboljšimi slovenskimi klubi je bilo kratkotrajno, številne finančne težave so bile preveliko breme.

Treba je bilo začeti od temeljev. Novo obdobje, zdaj Akademskega košarkarskega kluba Branik, se je začelo s prihodom znamenitega jugoslovanskega košarkarja Maria Primorca, ki je s svojo kvalitetno mladinsko šolo postavil temelje zdajšnjemu klubu. Nova dvorana Lukna v športnem parku Ljudski vrt je dala možnosti novemu napredku. Rezultati so prišli hitro, članska ekipa se je že leta 2008 uvrstila v I. B-ligo, mladinci so leta 2009 osvojili naslov državnih prvakov. Kakovost strokovnega dela z mladimi je opazna na reprezentančni ravni. Klub se kadrovsko in strokovno še naprej krepi, igra Branika temelji na domačih igralcih. Je edini, ki v mestu izvaja selekcijski proces od U-9 do članske ekipe. Včlanjenih je skoraj 150 otrok, deluje na kar devetih osnovnih šolah.